ΣΠΑΡΤΗ. Με 7 μετάλλια στις αποσκευές τους επέστρεψαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του Φιλαθλητικού ΓΣ Σπάρτης, από την Τρίπολη, όπου συμμετείχαν στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κ18.

Ειδικότερα

• 2 χρυσά μετάλλια κατέκτησε ο Αλέξανδρος Μπεσσοννυ σε υψηλά εμπόδια και μήκος, ενώ ιδιαίτερη σημασία έχει ότι στο άλμα εις μήκος πέτυχε την κορυφαία επίδοση στην Ελλάδα.
  • Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στον Ακοντισμό, ο Κονίδης Βασίλειος σημειώνοντας την 5η καλύτερη επίδοση στη χώρα ενώ παράλληλα κατέκτησε την 5η θέση στην σφαιροβολία.
  • 2 μετάλλια και για την Σουλτάνη Ιωάννα η οποία κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα υψηλά εμπόδια και το χάλκινο στο τριπλούν.
  • Ασημένιο μετάλλιο και για τη Λούβη Κωνσταντίνα, στον 1ο της αγώνα στα 5000 μέτρα βάδην!
  • Αγωνιστική πρεμιέρα είχε και ο αθλητής Ψυχογιός Παναγιώτης, ο οποίος κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στον ακοντισμό.

Στον ακοντισμό επίσης συμμετείχαν και οι αθλητές:

Σταυρόπουλος Νικόλαος και Κονίδης Αλέξανδρος, οι οποίοι κατέκτησαν την 6η και 7η θέση αντίστοιχα.

Να σημειωθεί πως παρά τον τραυματισμό της, η Ελένη Ξανθοπούλου έτρεξε στην κούρσα της μιας ανάσας, μένοντας δυστυχώς μακριά από το ατομικό της ρεκόρ.

Στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχε και η νεαρή αθλήτρια Μανωλάκου Καλλιόπη.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες έδωσε η ομάδα του Φιλαθλητικού.

Ακολουθήστε το notospress.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις