ΠΑΤΡΑ. Έπρεπε να περάσουν 13 αγωνιστικές για να κάνει η Παναχαϊκή σεφτέ στις νίκες στην 14η. Οι Πατρινοί επικράτησαν με το άνετο 3-1 του Γιούχτα παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ και ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση, ανεβαίνοντας στην προτελευταία με 10 βαθμούς. Οι Κρητικοί από την πλευρά τους έμειναν στους 15 και την 7η θέση.

Στα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 9' με σουτ του Αλεξόπουλου. Οι γηπεδούχοι ωστόσο απάντησαν μόλις 3 λεπτά αργότερα, καθώς στο 12' ισοφάρισαν με τον Προύντζο. Μάλιστα πριν τελειώσει το ημίχρονο και συγκεκριμένα λίγο πριν την μέση του (21'), μπόρεσαν να πάρουν το προβάδισμα με τον Μπάρετ που ευστόχησε σε πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πατρινοί κράτησαν το προβάδισμα και με την συμπλήρωση των 90 λεπτών ο Ντε Ολιβέιρα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Σκόρερ: 12′ Προύντζος, 21′ πεν. Μπάρετ, 90′ Ντε Ολιβέιρα – 9′ Αλεξόπουλος

Παναχαϊκή (Τάτσης): Κολοβούρης, Καραγιάννης (83′ Μούλντερ), Λιοφάγος, Μπάρετ, Μπαξεβάνος, Νάστος, Ζαμόρα, Μασούρας (68′ Ντε Ολιβέιρα), Προύντζος, Πατρινός (68′ Χριστόπουλος), Τραορέ (58′ Γαϊτανίδης).

Γιούχτας (Σουργιάς): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης (62′ Λιποράσε), Κορνιλάκης (79′ Λώλης), Θεοδωράκης, Κωστανάσιος, Κόλα, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης (79′ Γιουσέφ), Βρετός (62′ Μπουτσάκης), Μπρους (62′ Κίσσας), Αλεξόπουλος.

Δείτε βίντεο - Οι πανηγυρισμοί των παικτών της Παναχαϊκής και του κόσμου μετά τη νίκη επί του Γιούχτα: