ΠΑΤΡΑ. Στη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των 16 στο Basketball Champions League, ο Προμηθέας αντιμετώπισε στην Ισπανία τη Μούρθια, με την ομάδα της Πάτρας να μην μπορεί να βάλει στοπ στους γηπεδούχους, οι οποίοι επικράτησαν με 90-81.

Μούρθια - Προμηθέας: Το ματς

Η Μούρθια ξεκίνησε δυνατά και φάνηκε να αιφνιδιάζει τον Προμηθέα, ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 πόντους στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου (17-7, 5:00). Η ελληνική ομάδα κατάφερε να διατηρηθεί σε αυτή την απόσταση, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται 26-18.

Με την ίδια εικόνα συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο όπου στα μισά το σκορ ήταν στο 34-26 υπέρ των Ισπανών. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε ρόλο οδηγού και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 46-34.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ μετά την ανάπαυλα με το ματς να γέρνει ακόμη περισσότερο υπέρ της Μούρθια. Στο 5:00 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν στο 54-41 ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 65-46.

Στην τελευταία περίοδο, στα τελευταία λεπτά ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση αλλά δεν ήταν αρκετό ώστε να γυρίσει το ματς, το οποίο έληξε υπέρ της Μούρθια με 90-81.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 46-34, 65-46, 90-81

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Επέβαλλε τον ρυθμό της από την πρώτη στιγμή της αναμέτρησης και δεν άφησε μέχρι την τελευταία περίοδο τον Προμηθέα να βγάλει αντίδραση.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μάρκο Τοντόροβιτς της Μούρθια που σε 23:57 λεπτά εντός παρκέ κατάφερε να σημειώσει 20 πόντους με 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ντίλαν Ένις που είχε επίσης 20 πόντους σε 24:57 λεπτά συμμετοχής.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Χάντερ Χέιλ, ο οποίος μπόρεσε να βάλει 29 πόντους σε 28:27 λεπτά ενώ μοίρασε και 2 ασίστ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Κάμερον Ρέιονολντς που ολοκλήρωσε το ματς δίχως πόντο ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ σε 17:57 λεπτά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το ποσοστό ευστοχίας της Μούρθια στα δίποντα αντί του Προμηθέα. Οι γηπεδούχοι είχαν 74,3% (26/35) ενώ οι φιλοξενούμενοι με 17/33 είχαν 51,5%.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Προμηθέας υποδέχεται τον Ολυμπιακό στην Πάτρα, τη Κυριακή (4/2) στις 17:15. Η Μούρθια φιλοξενεί τη Μπιλμπάο το Σάββατο, (3/2, 21:45).

Πηγή: gazzetta.gr

Ακολουθήστε το notospress.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις