Ούτε ο Λεωνίδας Γλυκόβρυσης μπόρεσε να ανακόψει την ξέφρενη πορεία της ΑΕ Σπάρτης προς την κατάκτηση του φετινού τίτλου στην Α’ Κατηγορία Λακωνίας. Η ομάδα του Γιώργου Ρασσιά επικράτησε με σκορ 3-0 και παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους στο 22’ ο Παναγιώτης Τσούκλης, ενώ στο 44’ ο Σεμερτζίδης διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Σπιροπάλι στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο Γύθειο, ο Ολυμπιακός υπερκέρασε το εμπόδιο του Απόλλωνα Ξηροκαμπίου, φτάνοντας στη νίκη με 4-1, παρ’ ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ του Κωστάκου στο 12ο λεπτό. Με γκολ των Λιακάκου(34’), Λυμπερόπουλου(51’), Καζιάνη(80’) και Χριστάκου(89’), οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν σε μια ακόμα νίκη και να παραμείνουν στο «κυνήγι» της πρώτης θέσης.

Σημειώνεται ότι την Τετάρτη 29 Ιανουαρίου θα πραγματοποιηθεί το ντέρμπι μεταξύ ΑΕ Σπάρτης και Ολυμπιακού Γυθείου, στα πλαίσια του Κυπέλλου Λακωνίας, αγώνας που θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης.
Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε ο Μολαϊκός, ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Ατρόμητου Συκέας στους Μολάους και εδραιώθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΑΕ Δήμου Πελλάνας επί της Άμιλλας Αγίου Ιωάννη με σκορ 4-0, δείχνοντας ότι άφησε πίσω την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την ΑΕ Σπάρτης. Παιχνίδι για γερά νεύρα διεξήχθη στη Σκάλα μεταξύ του ΑΠΟ Περιστερίου Φιλισίου και του Κάστρου Μονεμβασίας, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 3-0 στο 62’ και τους γηπεδούχους να επιχειρούν τη μεγάλη ανατροπή σημειώνοντας δύο γκολ στα τελευταία της αναμέτρησης, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν κάτι περισσότερο από το τελικό 2-3.

Προερχόμενος από δύο σερί ήττες, ο Αστέρας Βλαχιώτη νίκησε με 2-0 τον Λεωνίδα Σπάρτης και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη. Τέλος, σπουδαία εκτός έδρας νίκη στη μάχη της παραμονής πήρε ο ΑΟ Λογγάστρας, ο οποίος επικράτησε με 2-0 του Κεραυνού Λευκοχώματος.