ΝΙΚΑΙΑ. Κλειστό και χωρίς ιδιαίτερα καλό ρυθμό ήταν το παιχνίδι στην αρχή του, με τον Ιωνικό να ήταν μπροστά (10-7). Η ομάδα της Νίκαιας διατηρούσε σταθερά το προβάδισμά της μέχρι το τρίποντο και φάουλ του Αγραβάνη, για το προσπέρασμα των Πατρινών (16-17). Ωστόσο, το καλάθι του Πετρόπουλο στα τελευταία δευτερόλεπτα, έβαλε και πάλι μπροστά (18-17) τους γηπεδούχους, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Χάρη στον Έλμορ, οι γηπεδούχοι διατηρούνταν μπροστά (24-19) και στη δεύτερη περίοδο. Στη συνέχεια, ο Αγκμπελίζ προσπάθησε να κρατήσει τον Προμηθέα, αλλά Μαυροκεφαλίδης και Σμιθ είχαν τον Ιωνικό στο +6 (31-25). Στα επόμενα λεπτά, ο Χόλογουελ πήρε την… σκυτάλη στο σκοράρισμα για το +8 (39-31) της ομάδας του Αγγέλου στο 18’. Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο, ο Αθηναίου πήρε από το… χέρι τους Πατρινούς και τους έφερε στον πόντο (39-38).

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, ο Ιωνικός ανέκτησε τον έλεγχο και ξέφυγε ξανά (47-40), με τον Προμηθέα να απαντά και να ισοφαρίζει στα μισά (50-50). Η αντίδραση της ομάδας από τη Νίκαια ήρθε με τον Χουγκάζ (58-52), με τους γηπεδούχους να είχαν τα ηνία και παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων, να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +5 (64-59).

Δυνατό ξεκίνημα για τον Προμηθέα στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου ο Μίλερ του έδωσε το προβάδισμα (64-65) και το ματς να γίνεται ντέρμπι μέχρι το 35’, όπου οι δύο ομάδες ήταν στο 69-69. Στη συνέχεια, ακολούθησαν μεγάλα σουτ από τον Σμιθ, ο οποίος μαζί με τον Έλμορ έστειλαν τον Ιωνικό στο +9 (80-71), στο 38’΄. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Αγγέλου έκανε σωστή διαχείριση και έφτασε στη νίκη με το τελικό 86-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-38, 64-59, 86-77

Ιωνικός Νικαίας (Αγγέλου): Σμιθ 20 (4), Έλμορ 20 (3), Μαυροκεφαλίδης 19 (2), Χόλογουελ 8, Μουχαγμίν, Πετρόπουλος 5 (1), Πριτζέτ 3, Φιτζπάτρικ 4, Χουγκάζ 7.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Αγκμπελίζ 22 (14ριμπ.), Λούντζης 9 (1), Δ. Αγραβάνης 20 (3), Μίλερ 13 (1), Ραντίσεβιτς 4, Γ. Αγραβάνης, Γκάρετ 2, Χριστοδούλου 2, Αθηναίου 5 (1).

Πηγή: sport-fm.gr