ΠΑΤΡΑ. Η επιστροφή στην αγωνιστική δράση ύστερα από τρεις εβδομάδες απραξίας επεφύλασσε δυσκολίες για τον Προμηθέα που εν τέλει επικράτησε με 82-72 του μαχητικού Ιωνικού Νικαίας στην Πάτρα, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League.

O Δημήτρης Αγραβάνης οδήγησε επιθετικά τους Αχαιούς (22π.), ενώ 17 πόντους πέτυχε ο Τζέριαν Γκραντ. Καταλυτικός ως προς την έκβαση του αγώνα ήταν και ο Ντάνι Αγκμπελίς, ο οποίος έκανε κοψίματα στο τέλος αποτρέποντας τους Νικαιώτες να «δραπετεύσουν» από την Πάτρα. Οι Τζέρεμι Χόλογουελ (18π.) και Σαγίντ Πρίτζετ (15π.) ξεχώρισαν από τους φιλοξενούμενους.

Aυτή ήταν η 10η νίκη της ομάδας του Μάκη Γιατρά, χάρη στην οποία έφτασε τους 25 βαθμούς σε 15 αναμετρήσεις στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Ιωνικός υπέστη τη 12η ήττα του και μετρά 26 βαθμούς σε 19 αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 42-37, 62-56, 82-72

Ο Προμηθέας μπήκε με διάθεση να πιέσει στην άμυνα, ενώ έκανε και εξαιρετική δουλειά στη ρακέτα για να ξεφύγει με +7, 27-20, στο τέλος της 1ης περιόδου παρά τον επιθετικό «οίστρο» των παικτών του Βαγγέλη Αγγέλου. Οι Πειραιώτες παρουσιάστηκαν άστοχοι στο 2ο δεκάλεπτο, ο Δημήτρης Αγραβάνης πήρε «φωτιά», αλλά σταδιακά ο Ιωνικός «ροκάνισε» τη διαφορά και με τρίποντο του Χόλογουελ μείωσε στο τέλος του α΄ μέρους (42-37).

Με +9 ξέφυγαν οι γηπεδούχοι στις αρχές της 3ης περιόδου, όμως ο Χόλογουελ διατήρησε τον Ιωνικό εν συνεχεία σε απόσταση αναπνοής. Όμως, με δύο διαδοχικά τρίποντα του Γιαννόπουλου, ο Προμηθέας προσπέρασε με +8, για το 62-56 στο 30ο λεπτό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας αποδείχτηκε ανώτερος χάρη στην εξαιρετική άμυνά του. Αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 6 πόντους με τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έκαναν ό,τι έπρεπε για να πάρουν τους 2 βαθμούς της νίκης.

Διαιτητές: Σώμος, Πουρσανίδης Κ., Αναστόπουλος Α.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Τζεράι Γραντ 8, Λόυντζης 4, Αγραβάνης Δ. 22, Τζέριαν Γκραντ 17 (2), Αθηναίου 3 (1), Αγκμπελίς 10, Έβανς 2, Αγραβάνης Γ. 6, Φορντ, Χριστοδούλου, Κουρουπάκης, Γιαννόπουλος 10 (3).

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Πριτζέτ 15 (1), Μαυροκεφαλίδης 13 (1), Χόλογουελ 18 (2), Μουχαϊμίν 2, Χουγκάζ 4, Πετρόπουλος, Χατζηκυριάκος, Γιώτης, Τολιόπουλος 10 (1), Χόλιφιλντ 10.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ