ΠΑΤΡΑ. Αγκαλιά με την πρόκριση στους τελικούς της Basket League βρίσκεται πλέον ο Προμηθέας, καθώς με απίστευτη κατάθεση ψυχής στα τελευταία λεπτά του δεύτερου ημιτελικού με το Λαύριο Megabolt, αλλά και με απίστευτη εμφάνιση από τον αναγεννημένο Χάρη Γιαννόπουλο (22 πόντοι με 7 τρίποντα) έφτασε στη νίκη με 68-66 και στο 2-0 νίκες στην σειρά. Πλέον, με νίκη στο τρίτο παιχνίδι της Δευτέρας (20:00) στο Λαύριο, οι «Προμηθείς» θα έχουν την ευκαιρία να προκριθούν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους στους τελικούς της Basket League.

Ο Προμηθέας, που ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Λούντζη, Τζέριαν Γκραντ, Κλαβέλ, Δ. Αγραβάνη και Αγκμπελίζ, έδειξε να αιφνιδιάζεται στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς βρέθηκε να κυνηγάει τον αντίπαλό του στο σκορ (0-4 στο 2΄, 2-6 στο 3΄, 4-9 στο 4΄, 4-11 στο 5΄). Οι «Προμηθείς» βραχυκύκλωσαν από την πίεση των φιλοξενούμενων και χρειάστηκε κάμποση ώρα για να ισορροπήσουν κάπως την κατάσταση (8-12 στο 7΄ με 2/2 βολές του Λούντζη και 11-14 στο 1.20΄ πάλι από τον ίδιο παίκτη). Σε εκείνο το σημείο ήρθε και η τρίποντη «βόμβα» από τον Γιαννόπουλο, με την α΄ περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 14-16.

Ο Προμηθέας έκανε ένα καταπληκτικό ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο και με κολλητά τρίποντα από Τζέριαν Γκραντ και Γιαννόπουλο (2), προσπέρασε για πρώτη φορά στο σκορ, αφήνοντας, μάλιστα, το Λαύριο Megabolt χωρίς καλάθι για περίπου 2,5΄ (20-16 λίγο μετά το 12΄). Οι Αχαιοί άρχισαν να ελέγχουν, πλέον, τον ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 13-4 προηγήθηκαν και με +7 (27-20 στο 14΄). Το Λαύριο Megabolt, πάντως, αντεπιτέθηκε και μείωσε σε 27-26 στο 15΄, ενώ προσπέρασε και με 29-31 με τρίποντο του Ντέιβις στο 17΄, όμως ο Δ. Αγραβάνης «απάντησε» (32-31 στο 18΄) και ο Γιαννόπουλος συνέχισε τον… χαβά του, κάνοντας το 35-31 και το 38-31 με απανωτά τρίποντα στο 19΄ (9-0 το σερί των γηπεδούχων!). Η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 38-32 με βολές του Κάρτερ.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε φανταστικά την τρίτη περίοδο και με μπροστάρη τον Αγκμπελίζ προηγήθηκε ακόμη και με +10 (42-32 στο 21΄). Από εκείνο το σημείο, όμως, και έπειτα άρχισε η αντεπίθεση του Λαυρίου Megabolt με ηγέτες τους Κάρτερ και Ντιαλό, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν σε 42-34 (22΄), 42-37 (23΄), 45-37 (24΄) και 45-42 (25΄), ενώ ισοφάρισαν και σε 45-45 (27΄). Μάλιστα, συνέχισαν να είναι ασταμάτητοι και έφτασαν στο σημείο ακόμη και να προηγηθούν στο σκορ (45-47 στο 28΄ και 47-50 στο 29΄), έχοντας βραχυκυκλώσει πλήρως το πατρινό συγκρότημα με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 49-52.

Τα Λαύριο Megabolt εξακολουθούσε να ελέγχει το παιχνίδι στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (51-55 στο 33΄), με τον Χάρη Γιαννόπουλο να διατηρεί τον Προμηθέα στο παιχνίδι (μείωσε με νέο τρίποντο από 53-60 σε 56-60 στο 34΄). Κι εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα, ήρθαν το τρίποντο του Φορντ και η βολή του Τζεράι Γκραντ για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (60-60 στο 37΄). Ο Κάρτερ «έγραψε» το 60-62, με τον Προμηθέα να αποδεικνύεται πολύς σκληρός για να πεθάνει στην συνέχεια! Ο Γιαννόπουλος με 1 βολή από «Τ» και ο Κλαβέλ με μεγάλο τρίποντο «έγραψαν» το 66-62, ο Κάρτερ συνέχισε τη διαστημική του εμφάνιση, ισοφαρίζοντας σε 66-66 στα 36΄΄, με το παιχνίδι να κρίνεται στα τελευταία… 9 δέκατα, όταν ο Ντιαλό υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ και ο Κλαβέλ με μια βολή «έγραψε» το 67-66 και στην συνέχεια με μια ακόμη βολή από απλό φάουλ διαμόρφωσε το τελικό σκορ 68-66 σχεδόν σε νεκρό χρόνο.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Μάκης Γιατράς δήλωσε τα εξής: «Είναι μια καθαρότατη νίκη του Προμηθέα, μπορούμε να ξαναδούμε όποτε θέλετε την φάση, γιατί θα τρελαθούμε στο τέλος. Κάναμε ένα βήμα, έχουμε παιχνίδι τη Δευτέρα, η σειρά είναι στο 0-0. Έχουμε απέναντι μας το Λαύριο. Δίκαια τερμάτισε στην κανονική διάρκεια της σεζόν στη 2η θέση, δίκαια ήταν αήττητο στην έδρα του. Έκανε μια απίστευτη πορεία και έχει πολύ καλό προπονητή. Εμείς θα πάμε την Δευτέρα να παίξουμε έναν ακόμη τελικό. Η κούραση είναι κούραση, αλλά όσο το συζητάς τόσο κουράζεσαι. Όλα είναι στο μυαλό. Πρέπει να είμαστε πνευματικά έτοιμοι. Σήμερα δεν ξεκινήσαμε καλά, στην συνέχεια περάσαμε μπροστά και με 10 πόντους, αλλά μετά βρεθήκαμε πίσω. Είδαμε και μια φάση που νομίζαμε ότι είναι καλάθι και φάουλ, να γίνεται βήματα. Ο Κάρτερ πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση. Είναι παίκτης με ταλέντο, αλλά με την εικόνα του φαινόταν ότι βρισκόμασταν και εμείς έναν χρόνο πίσω. Σε κάθε περίπτωση, ήταν μια μεγάλη νίκη, τα παιδιά βγάζουν ψυχή, πάθος και θέληση. Προχωράμε για το παιχνίδι της Δευτέρας. Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω κάτι, οι άνθρωποι στους πάγκους έχουν ένταση, ειδικά όταν κρίνονται τέτοια παιχνίδια και προκρίσεις σε τελικούς. Πολλές φορές και εγώ έχω ξεφύγει, βέβαια δεν έχω προσβάλει κανέναν. Ας μείνουμε εκεί και να δούμε το αγωνιστικό...»

Ακολουθήστε το notospress.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις