ΛΑΥΡΙΟ. Ο Προμηθέας έφτασε μια ανάσα από την «σκούπα» στην σειρά των ημιτελικών των πλέι-οφ της Basket League, πήγε το εκτός έδρας παιχνίδι με το Λαύριο Megabolt στην παράταση, όμως κάτι η αστοχία (σε αντίθεση με τα μεγάλα σουτ των γηπεδούχων), κάτι η κούραση από την υπερπροσπάθεια και κάτι η αποβολή του Ντάνι Αγκμπελίζ από το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έφεραν τελικά την ήττα με σκορ 85-79. Οι «Προμηθείς» διατηρούν και πάλι, όμως, το πλεονέκτημα (προηγούνται με 2-1 νίκες) και καλούνται να τελειώσουν την σειρά την Πέμπτη 27/5 στο « Δ.Τόφαλος» (20:00).

Ο Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Τζέριαν Γκραντ, Κλαβέλ, Γιάννη Αγραβάνη, Φορντ και Αγκμπελίζ, με τον αγώνα να πηγαίνει πόντο-πόντο στα πρώτα λεπτά (5-6 στο 3΄, 12-10 στο 5΄), αλλά και στην συνέχεια, καθώς οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (14-14 στο 7΄). Ο Κλαβέλ «έγραψε» με τρίποντο το 17-19, με το Λαύριο να ισοφαρίζει σε 19-19 και να προσπερνάει με 1/2 βολές του Μουράτου και με καλάθι του Ανοσίκε (22-19 στο 9΄), με το πρόβλημα, όμως, για τους «Προμηθείς» να είναι το 3ο φάουλ του Κλαβέλ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 24-21, με τις δύο ομάδες να είναι σχεδόν ισορροπημένες.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Αγκμπελίζ από μέση απόσταση και με κάρφωμα του Τζέριαν Γκραντ (24-25 στο 11΄), ενώ ο Αγκμπελίζ διατήρησε μπροστά τους Αχαιούς (24-27 στο 12΄). Το Λαύριο Megabolt αντεπιτέθηκε κι όχι μόνο ισοφάρισε με τρίποντο του Σάβατζ, αλλά και προσπέρασε με 2/2 βολές του Κάρτερ (29-27 στο 13΄), για να «απαντήσει» με εντυπωσιακό κάρφωμα ο Τζέριαν Γκραντ. Ο Σάβατζ πέτυχε νέο τρίποντο (32-29 στο 14΄), ο Δημήτρης Αγραβάνης κάρφωσε και με μια συμπληρωματική βολή ισοφάρισε σε 32-32, με τον ίδιο παίκτη να είναι ορεξάτος και να «γράφει» και το 32-34 στο 15΄, αλλά και το 35-38 στο 16΄. Ο Φορντ πέτυχε το 35-40, ο Μουράτος αρχικά μείωσε σε 37-40 και ύστερα ισοφάρισε σε 41-41 στο 18΄, με τον Γιαννόπουλο να «βομβαρδίζει» από τα 6.75μ. (41-44 στο 19΄ ) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 43-44.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τζέριαν Γκραντ να «γράφει» με τρίποντο το 45-50 στο 22΄, αλλά και με τον Μουράτο να μειώνει σε 49-50 στο 24΄. Ο Λούντζης με φόλοου πέτυχε το 49-52, ο Ντέιβις μείωσε εκ νέου (51-52 στο 25΄) , με τον Φορντ να διαμορφώνει το 51-54, αλλά και τον Ντέιβις να ισοφαρίζει σε 54-54 στο 26΄ και τον Μουράτο να φέρνει τους γηπεδούχους μπροστά με 56-54. Η τρίποντη απάντηση του Δ. Αγραβάνη ήταν άμεση (56-57), με τον Τζέριαν Γκραντ με coast to coast να «γράφει» το 57-59 και την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με αυτό το σκορ μετά από εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με ένα τραβηγμένο σφύριγμα, την αποβολή του Αγκμπελίζ για «φλόπινγκ», όμως η «απάντηση» του Φορντ από τα 6.75μ. ήταν άμεση (58-62 στο 31΄), ενώ μετά από κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ ο Τζέριαν Γκραντ διαμόρφωσε το 58-63 και αμέσως μετά ο Γιαννόπουλος με τρίποντο «έγραψε» το 58-66. Ο Σάβατζ «απάντησε» στο 33΄ (61-66), ο Κάρτερ μείωσε σε 63-66 στο 34΄ και ο Ντέιβις έφερε το παιχνίδι στον πόντο (65-66), με τον Προμηθέα να δείχνει βραχυκυκλωμένος. Ο Ντέιβις πέτυχε καλάθι και φάουλ με τον Ντέιβις (68-66 στο 36΄), ο Δ. Αγραβάνης ισοφάρισε σε 68-68, ο Ντιαλό «έγραψε» το 70-68, ο Τζέριαν Γκραντ έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια (70-70 στο 37΄) , με τα τελευταία λεπτά να μοιάζουν με θρίλερ! Ο Τζέριαν Γκραντ αστόχησε σε απανωτές επιθέσεις, ο Λούντζης έχασε δυο βολές (!), καθώς επίσης και την τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, που θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στους «Προμηθείς».

Στην παράταση, το Λαύριο Megabolt προσπάθησε να περάσει τη μπάλα στην ρακέτα, εκμεταλλευόμενο την απουσία του Αγκμπελίζ, όμως το πρώτο καλάθι στο έξτρα πεντάλεπτο το έβαλε ο Τζέριαν Γκραντ. Ο Κάρτερ «απάντησε» (72-72), ο Λούντζης με μαχητικότητα πέτυχε το 72-74, ο Σάβατζ κάρφωσε και ισοφάρισε (74-74), με τον Κλαβέλ με 2/3 βολές να πετυχαίνει το 74-76 στα 3΄ πριν τη λήξη. Ο Κόζι με μακρινό τρίποντο «έγραψε» το 77-76, ο Λούντζης πέτυχε το 77-78 στα τελευταία 2΄, ο Κάρτερ με καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το 80-78, ο Δ. Αγραβάνης με ½ βολές μείωσε σε 80-79, με τον Κόζι με νέο τρίποντο να «γράφει» το 83-79. Ακολούθησαν άστοχα τρίποντα από Λούντζη και Δ. Αγραβάνη, με το Λαύριο Megabolt να φτάνει τελικά στη νίκη με σκορ 85-79, μειώνοντας την σειρά σε 2-1 νίκες και τους λογαριασμούς των δυο ομάδων να παραμένουν ανοικτοί για την Πέμπτη 27/5 (20:00) στο «Τόφαλος».

«Ήταν ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην παράταση. Δυστυχώς, στοίχησαν οι χαμένες βολές στο τέλος, ένα λέιπ-απ που δεν μπήκε, ένα άστοχο τρίποντο από εμάς κι ένα εύστοχο τρίποντο από τον αντίπαλο. Συγχαρητήρια στο Λαύριο Megabolt για τη νίκη του. Για εμάς το παιχνίδι της Πέμπτης είναι τελικός. Καλούμαστε να προετοιμαστούμε δυο ημέρες και να είμαστε έτοιμοι για αυτήν τη μάχη. Η αλήθεια είναι ότι παίζοντας συνεχόμενα παιχνίδια δημιουργείται κούραση και εξαιτίας αυτής γίνονται λάθη. Θεωρώ ότι χάσαμε το μυαλό μας στο +8, πουλήσαμε τη μπάλα και κάναμε βεβιασμένες ενέργειες στην επίθεση τις οποίες και πληρώσαμε. Το παιχνίδι της Πέμπτης θα το πάρει όποιος το θέλει πιο πολύ».

Ακολουθήστε το notospress.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις