ΚΟΣΜΟΣ. Στις «16» του Rogers Cup προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 6-4, 5-7, 6-4 της Βερόνικα Κουντερμέτοβα, στο Μόντρεαλ. Η Νο 33 στην παγκόσμια κατάταξη Ρωσίδα τενίστρια κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, αλλά η Σάκκαρη επέστρεψε από break στο τελευταίο καθοριστικό σετ και πήρε την πρόκριση στις «16» του "Omnium Banque Nationale" για πρώτη φορά στην καριέρα της. Συγκεκριμένα, όταν σέρβιρε για το ματς (5-4), έκανε σπουδαία σερβίς και μετέτρεψε το 15-40 σε νίκη του σετ και του αγώνα, μετά από 2 ώρες και 38 λεπτά. Επόμενη αντίπαλος της Σάκκαρη θα είναι η Βικτόρια Αζαρένκα, Νο8 του ταμπλό, που νίκησε με straight sets την Σοράνια Κιρστέα.

Ακολουθήστε το notospress.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις