ΠΑΤΡΑ. Τέλος σε ένα σερί έξι ηττών έβαλε ο Προμηθέας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε στο «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας του ουραγού Ηρακλή με 78-69, σε αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της Basket League, και ολοκλήρωσε νικηφόρα τις εντός έδρας υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 43-34, 64-52, 78-69.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε 5-0 και διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το 8΄, όταν ο Γιάννης Αγραβάνης με 2/2 βολές έφερε τον Προμηθέα στο +1 (15-14). Με τρίποντο του Παπαδάκη οι Θεσσαλονικείς «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 19-17 με τρίποντο του Παπαδάκη, ενώ με νέο τρίποντο του ίδιου παίκτη προηγήθηκαν 22-17 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο «Γηραιός» ήταν για τελευταία φορά μπροστά στο σκορ στο α΄ μέρος, όταν ο Σταμάτης «έγραψε» με τρίποντο το 34-31, 4:27΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ακολούθησε σερί 12-0 του Προμηθέα που πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενος με 43-34, ενώ οι Αχαιοί απέκτησαν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στο 24΄, όταν ο Δημήτρης Αγραβάνης «έγραψε» με λέι απ το 53-42. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +12 (64-52), ενώ στο υπόλοιπο της αναμέτρησης ο Προμηθέας διατήρησε ένα άνετο προβάδισμα και έφτασε εύκολα στη νίκη με 78-69.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσολάκος, Καλδίρης.

Οι συνθέσεις:

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Γκραντ 8, Χαντ 10, Δ. Αγραβάνης 14, Γ. Αγραβάνης 4, Σίμπσον 11 (1), Λάγιος, Άντριτς 13 (3), Φράνκαμπ 18 (2), Μπαζίνας, Τανούλης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Σταμάτης 8 (2), Χένρι 11, Γκάρετ 17 (16 ριμπάουντ), Φίλιος, Χαριτόπουλος, Ντολεζάι 1, Εϊμπραμς 11 (1), Παπαδάκης 21 (5).

Ακολουθήστε το notospress.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις