Γράφει ο Δημήτρης Μιχαλακάκος

Επιστροφή στις νίκες για τον Μολαϊκό, που μια εβδομάδα μετά την ήττα στο ντέρμπι με τη Σπάρτη επικράτησε με 3-1 της Άμιλλας Αγίου Ιωάννη για την 5η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας.

Οι πρωταθλητές έφυγαν με τους τρεις βαθμούς από το Ενωσιακό γήπεδο, αφήνωντας την ομάδα του Αγίου Ιωάννη στον ένα βαθμό. Δεύτερη σερί ήττα για την Άμιλλα που την περασμένη Κυριακή είχε δεχτεί στο ίδιο γήπεδο επτά τέρματα από τον Ολυμπιακό Γυθείου.

Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τους φιλοξενούμενους που κατάφεραν να προηγηθούν στο 25' με τον Κοντάκο. Το δεύτερο τέρμα ήρθε στο 60' από τον Γεωργά για να φτάσουμε στο 78ο λεπτό και ο Τζώρτζης να κάνει 3-0. Το τέρμα των γηπεδούχων πέτυχε ένα λεπτό αργότερα ο Μανιάτης.

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχτηκαν Απόλλωνας Ξηροκαμπίου και ΑΟ Λογγάστρας στο δεύτερο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε λίγο πριν τις 17:00. Αυτός είναι ο πρώτος βαθμός του ΑΟΛ στο εφετινό πρωτάθλημα. To ίδιο σκορ (0-0) είχαμε και στην αναμέτρηση του Αστέρα Βλαχιώτη με το Λεωνίδα Σπάρτης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα:

Σάββατο 10/11

Άμιλλα Αγ. Ιωάννη-Μολαϊκός 1-3 (79' Μανιάτης / 25' Κοντάκος, 60' Γεωργάς, 78' Τζώρτζης)
Απόλλωνας Ξηροκαμπίου-ΑΟ Λογγάστρας 0-0
Αστέρας Βλαχιώτη-Λεωνίδας Σπάρτης 0-0