ΓΑΛΛΙΑ. Ο Προμηθέας αντιμετώπισε τη Λε Μαν στη Γαλλία για το πρώτο ματς των Play In του BCL, με την ομάδα της Πάτρας να ελέγχει πλήρως το ματς και παρά την αντίδραση στο τέλος των γηπεδούχων, κατάφερε να επικρατήσει με 78-68.

Με αυτόν τον τρόπο, έκανε το πρώτο βήμα για την απόκτηση του εισιτηρίου για τη φάση των 16, όπου αν τελικά περάσει θα είναι στον ίδιο όμιλο με την AEK.

Λε Μαν - Προμηθέας: Το ματς

Η Λε Μαν μπορεί να ξεκίνησε δυνατά έχοντας σερί 7-0 ωστόσο ο Προμηθέας όχι απλά μείωσε αλλά κατάφερε να πάρει και τα ηνία της αναμέτρησης και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας στο +7 με το σκορ στο 21-14.

Με αντίστοιχη φόρα συνέχισε και στη δεύτερη περίοδο ο ελληνικός σύλλογος. Στο 5:01 το σκορ ήταν στο 34-19 ενώ οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το 39-30 υπέρ τους.

Μπορεί ο Προμηθέας να μην είχε τον ίδιο ρυθμό με πριν και στην αρχή της τρίτης περιόδου αλλά κατάφερε να διατηρηθεί σε σταθερή απόσταση μπροστά. Στα μέσα βρισκόταν μπροστά με 55-39 και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο 62-45.

Η ομάδα της Πάτρας μπόρεσε να ανοίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά και σταθεροποιήθηκε στους 20 πόντους. Στα 5:52 πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης το σκορ ήταν 67-49. Οι γηπεδούχοι αν και κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά δεν ήταν σε θέση να απειλήσουν αλλά τελικά στο -5 (70-65, 0:58) και τον Παπαθεοδώρου να καλεί time out.

Η επαναφορά ήταν λάθος και στη συνέχεια ο Λιούις μείωσε στους 2. Ο Χέιλ απάντησε όμως αμέσως για το 73-68 (0:39) και οι παίκτες πήγαν πίσω στους πάγκους για νέο time out. Η Λε Μαν δεν έκανε καλή επίθεση και στη διεκδίκηση του ριμπάουντ ο Τζαμάλ Τζόουνς εκμαίευσε το φάουλ. Ο ίδιος ήταν εύστοχος και στις δύο βολές με τους γηπεδούχους να είναι ξανά άστοχοι στην επίθεση και το ματς τελικά ήρθε 78-68.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-39, 45-62, 68-78

Πηγή: gazzetta.gr

Ακολουθήστε το notospress.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις