ΕΛΛΑΔΑ. Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε η Μαρία Σάκκαρη απέναντι στην Κόκο Γκοφ για να προκριθεί στον τελικό του Indian Wells, καθώς επικράτησε με 2-1 σετ (6-4, 6-7, 6-2), με την Ίγκα Σβιόντεκ να είναι το έσχατο εμπόδιο για την κατάκτηση του τίτλου.

Η 28χρονη Ελληνίδα θα αγωνιστεί στον 10ο τελικό της καριέρας της, έχοντας να επιδείξει τους τίτλους στο 250άρι του Ραμπάτ το 2019 και στο τέλος του 2023, τον τίτλο στο 1000άρι στην Γκουαδαλαχάρα.

Θα παίξει για δεύτερη φορά με αντίπαλο τη Σβιόντεκ στον τελικό του Indian Wells, όπως και το 2022 όταν η Πολωνή και Νο.1 στον κόσμο είχε επικρατήσει με 6-4, 6-1.

Η παίκτρια από την Πολωνία θα πάει ξεκούραστη στον τελικό της Κυριακής (17/3, 20:00), καθώς στον δικό της ημιτελικό καθάρισε την πρόκριση απέναντι στη Μάρτα Κόστιουκ σε 68 λεπτά.

Δύο διακοπές λόγω βροχής

Ο ημιτελικός με την Κόκο Γκοφ είχε καθαρό αγωνιστικό χρόνο δύο ώρες και 45 λεπτά, όμως κράτησε περισσότερο από πέντε ώρες.

Ο ημιτελικός άρχισε περίπου πέντε 10 λεπτά μετά τις 03:00 το πρωί ώρα Ελλάδος, γύρω στις 03:35 ήρθε η πρώτη διακοπή από τη βροχή.

Το παιχνίδι άρχισε ξανά έπειτα από 25 περίπου λεπτά και η Σάκκαρη πρόλαβε να πάρει το 1ο σετ με 6-4.

Μετά το 15-15 στο 1ο game του 2ο σετ, γύρω στις 04:20 ήρθε νέα μπόρα και διακοπή.

Ενδιάμεσα με την ολοκλήρωση του 1ου σετ η Γκοφ ζήτησε ιατρική βοήθεια, καθώς αισθάνθηκε αδιαθεσία, με την ιατρό να μετρά την πίεσή της.

Οι παίκτριες έφυγαν ξανά για τα αποδυτήρια και επέστρεψαν έπειτα από δύο σχεδόν ώρες για τη συνέχιση και την ολοκλήρωσή του.

Ένα break έφερε το προβάδισμα

Η Σάκκαρη απάντησε με love game στο προβάδισμα της Γκοφ (1-1), με την Αμερικανίδα να απαντά με τέσσερις στη σειρά μετά το 0-30, στο 2ο δικό της service game στον ημιτελικό.

Με άνετο τρόπο κράτησε η Σάκκαρη και το δικό της service game για το 2-2, με την Γκοφ να κάνει το 3-2, με το πρώτο δικό της love game. Στο ίδιο μοτίβο και το 6ο game με τη Σάκκαρη να κάνει το 3-3.

Η Ελληνίδα με δυο winners θέλησε να γίνει πιο επιθετική στο 7ο game, όμως η Γκοφ βρήκε τις λύσεις μετά το 15-30 και το 40-40, κατακτώντας το (4-3).

Στο 40-30 υπέρ της Σάκκαρη στο 8ο game, το παιχνίδι σταμάτησε για 30 περίπου λεπτά εξ αιτίας της βροχής.

Με την επανέναρξη του παιχνιδιού η Σάκκαρη, μετά το λάθος της Γκοφ, έκλεισε το game για το 4-4.

Με την Γκοφ να συνεχίζει τα λάθη η Σάκκαρη προηγήθηκε 0-40, μετά βρήκε άλλα δύο break point στο αβαντάζ και στην 5η ευκαιρία με forehand βολέ προσπέρασε με 5-4.

Σέρβιρε για το σετ, προηγήθηκε 30-0, έφθασε σε set point 40-30 και με την Γκοφ να χάνει τη βασική γραμμή, η Σάκκαρη κατέκτησε το 1ο σετ με 6-4.

Τρία χαμένα match points και 1-1

Με τη λήξη του 1ου σετ η Γκοφ ζήτησε ιατρική βοήθεια, με την ιατρό να παίρνει την πίεση της Αμερικανίδας και έπειτα από πέντε λεπτά και μετά τον 1ο πόντο στο 2ο σετ έπιασε νέα μπόρα και υπήρξε νέα διακοπή.

Ο αγώνας άρχισε ξανά έπειτα από δύο ώρες, από το 15-15 του εναρκτήριου game στο 2ο σετ. Η Γκοφ κράτησε το σερβίς της, όπως και η Σάκκαρη (1-1). Στο 3ο game η Σάκκαρη βρήκε break point στο 30-40, η Γκοφ υπέπεσε σε ένα ακόμα αβίαστο λάθος, για το προσπέρασμα με 2-1.

Καθοριστική ήταν η αντίδραση από τη Σάκκαρη στο επόμενο game: Βρέθηκε αντιμέτωπη με τους πρώτο «σπάσιμο» στο σερβίς της 15-40, όμως με σερί πόντων έκανε το 3-1. Η Σάκκαρη με άνεση κράτησε το σερβίς της για το 4-2 και εκμεταλλευόμενη τα λάθη της Γκοφ, με νέο break ξέφυγε με 5-2.

Η Γκοφ στο 8ο game έφθασε στο πρώτο της break, μειώνοντας σε 5-3 και με την παρότρυνση των συμπατριωτών της μείωσε σε 5-4.

Η Σάκκαρη είχε νέα ευκαιρία να τελειώσει τον ημιτελικό, έχοντας το σερβίς σε ένα game που ήταν γεμάτο ένταση και σπουδαίους πόντους.

Αρχικά η Σάκκαρη βρέθηκε στο 15-40, έσβησε τα δύο break points, δημιούργησε τρία στη σειρά match point, η Γκοφ τα έσωσε, με νέο break ισοφάρισε σε 5-5 και με love game προσπέρασε με 6-5.

Η Σάκκαρη είχε την ψυχραιμία στο 0-30 του επόμενου game να απαντήσει και με σπουδαίους πόντους να κάνει το 6-6 για τo tie break. Εκεί η Γκοφ ξέφυγε με 4-0 και 6-2 και στο 4ο set point έκανε το 7-6(5), ισοφαρίζοντας τον ημιτελικό.

Έσωσε τα break και κυριάρχησε

Το 3ο σετ άρχισε στραβά για τη Σάκκαρη, 0-40 κίνδυνοι break που έσβησε με μεγάλους πόντους, έφθασε στο αβαντάζ, αλλά με δύο λάθη έδωσε την ευκαιρία στην Γκοφ να πάρει το πλεονέκτημα και με winner να πετύχει τo break (1-0).

H απάντηση ήταν άμεση από τη Σάκκαρη, προβάδισμα 15-40 και με το άτσαλο χτύπημα της Γκοφ με το forehand ήρθε το break για το 1-1.

Νέο προβάδισμα της Γκοφ με 15-40, αλλά αυτή τη φορά η Σάκκαρη άντεξε και προσπέρασε με 2-1. Αυτή η εξέλιξη άλλαξε την ψυχολογία των παικτριών και ιδίως για την Γκοφ.

Η Σάκκαρη μη αφήνοντας τίποτα να πέσει κάτω, πέτυχε νέο break για το 3-1, στο κρίσιμο 5ο game, είχε νέα απάντηση μετά το 30-40 και κρατώντας το σερβίς της, ξέφυγε με 4-1.

Η Γκοφ έκανε την τελευταία προσπάθεια να μείνει στο σετ (4-2), όμως δεν είχε τη… φλόγα αντεπίθεσης, όπως και στο 2ο σετ.

Η Σάκκαρη χρειαζόταν απλά να κρατήσει το σερβίς της, το έκανε με πολύ κόπο για το 5-2 και απέναντι στην απογοητευμένη Γκοφ έκλεισε το σετ με 6-2 και σφράγισε την παρουσία της στον τελικό.

Ακολουθήστε το notospress.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις