ΤΟΥΡΚΙΑ. Με εξαίρεση την τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας Πατρών δεν έδειξε το ανταγωνιστικό πρόσωπο του επί τουρκικού εδάφους, όπου και υπέστη την έκτη ήττα του στον Β' όμιλο του EuroCup. Οι Αχαιοί ηττήθηκαν 85-75 από την Τουρκ Τέλεκομ, για την 15η αγωνιστική της διοργάνωσης, με τους γηπεδούχους να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 11-4.

Από την ελληνική ομάδα πάλευαν μόνοι τους οι Κουλμπόκα (23π.), Κάουαν (19π.) και Τόμασον (17π.), ενώ από την Τουρκ Τέλεκομ ξεχώρισε ο Μπουτέιγ με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 50-38, 60-58, 85-75

Ο Προμηθέας έχασε από τα πρώτα λεπτά την επαφή με την τουρκική ομάδα, η οποία στο 7΄ ξέφυγε με +13 (17-4), έκλεισε την περίοδο στο +8 (25-17) και εκτόξευσε τη διαφορά στο 16΄ στους 17 πόντους (41-24). Οι Αχαιοί ενεργοποίησαν στην τρίτη περίοδο την άμυνα τους, περιορίζοντας τους γηπεδούχους στους 10 πόντους, μείωσαν σε 60-58 στο 30΄, αλλά η έλλειψη διάρκειας στον... επίλογο του αγώνα τους στοίχισε, καθώς στο τέταρτο δεκάλεπτο δέχθηκε 25 πόντους με αποτέλεσμα να βρεθεί γρήγορα και πάλι σε μη αναστρέψιμη θέση...

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρέισις, Κολγένσικ, Χάτζιτς