ΤΑΪΠΕΙ. Ο Φώτης Ζησιμόπουλος δύο μήνες μετά την 3η διαδοχική του νίκη στο Σπάρταθλον, έφθασε σε μια ακόμα τεράστια επιτυχία για τα αγωνίσματα των υπεραποστάσεων.

Ο 41χρονος δρομέας από τον Αγρίνιο κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα 24 ωρών στην Ταϊπέι.
Συγκεκριμένα σε χρονικό όριο μιας ημέρας κάλυψε απόσταση 292 χλμ. και έφθασε στη νέα σημαντική διάκριση, αγωνιζόμενος με τα χρώματα της εθνικής ομάδας.

Ο «χρυσός» Κούρος και ελληνικό μετάλλιο μετά το 2001

Την Κυριακή 1η Οκτωβρίου ο Ζησιμόπουλος έφθασε στο άγαλμα του Λεωνίδα στη Σπάρτη, καλύπτοντας τα 245,3 χλμ. από την Αθήνα στην πόλη της Λακωνίας σε 19ώρ.55:02, καταρρίπτοντας το ρεκόρ διαδρομής για το Σπάρταθλον, που είχε ο Γιάννης Κούρος από το 1984.

Τώρα το «El Fantasma», όπως είναι το παρατσούκλι του, μετά τον Γιάννη Κούρο έγινε ο 2ος Έλληνας δρομέας που ανεβαίνει στο βάθρο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα 24ωρου.

Τα παγκόσμια πρωταθλήματα 24ωρου άρχισαν το 2001 στο Σαν Τζοβάνι Λουπατότο στην Ιταλία, με τον Γιάννη Κούρο να γίνεται ο πρώτος δρομέας που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, καλύπτοντας 275,828 χλμ.

Σταθερά στην κορυφή ο Ζησιμόπουλος, πρωταθλητής κόσμου ο Σορόκιν

Ο Ζησιμόπουλος από την αρχή του 24ωρου αγώνα βρισκόταν στην πρώτη 10άδα, γρήγορα πλασαρίστηκε στην 5άδα και μετά τις πρώτες έξι ώρες μπήκε στην τριάδα, από όπου δεν βγήκε ποτέ.

Ο αθλητής της ΓΕ Αγρινίου, που γυμνάζεται με τον Δημήτρη Κασίμη, από τις οκτώ ώρες (104 χλμ.) και έπειτα ήταν στη 2η θέση, στα μισά του αγώνα (12 ώρες) είχε καλύψει 158,8 χλμ. και έπειτα από μια δύσκολη νύχτα για τους δρομείς με αέρα και ψιλόβροχο, τερμάτισε 2ος με το κοντέρ να έχει γράψει 292 χλμ.

Το πιο λαμπρό όνομα της διοργάνωσης, ο Αλεξάντρ Σορόκιν διατήρησε τον παγκόσμιο τίτλο του.

Ο 42χρονος Λιθουανός στο 12ωρο είχε διανύσει 167,8 χλμ. και τερμάτισε έχοντας καλύψει 301,8 χλμ. Ο Σορόκιν είναι κάτοχος επτά παγκοσμίων ρεκόρ στις υπεραποστάσεις, ανάμεσά τους και το 24ωρο.

Είναι ο αθλητής που πήρε το ρεκόρ από τον Γιάννη Κούρο (303,506 χλμ. - 5 Οκτωβρίου 1997), όταν στις 29 Αυγούστου 2021 έτρεξε 309,399 χλμ. στην Πολωνία, επίδοση που βελτίωσε στις 18 Σεπτεμβρίου 2022 στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ιταλίας με 319,614 χλμ. (198,598 μίλια). Στόχος του είναι να γίνει ο πρώτος που θα ξεπεράσει τα 200 μίλια (320 χλμ.) στο 24ωρο.

Η κορυφαία εξάδα

1.Αλεκσάντρ Σορόκιν (Λιθουανία) 301,8 χλμ.
2.Φώτης Ζησιμόπουλος (Ελλάδα) 292 χλμ.
3.Αντρίι Τκάτσουκ (Ουκρανία) 284 χλμ.
4.Φρανσίσκο Μαριάνες Μαρτίνεζ (Ισπανία) 282 χλμ.
5.Μίχαλ Σούλια (Σερβία) 266 χλμ.
6.Αντρέιζ Πιοτρόφσκι (Πολωνία) 265,8 χλμ.

Στις γυναίκες η Μίχο Νακάτα από την Ιαπωνία ήταν εκπληκτική. Η 30χρονη κάλυψε 270 χλμ. που την έφεραν και στην 5η θέση της γενικής κατάταξης. Η Ουκρανή, Ολένα Σεβτσένκο ήταν 2η με 254 χλμ. και η Πολωνή, Πατρίτσια Μπεραζνόφσκα 3η με 248,8 χλμ.

Πηγή: gazzetta.gr

Ακολουθήστε το notospress.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις