ΠΑΤΡΑ. Καμία απολύτως δυσκολία δεν συνάντησε η Παναχαϊκή για να επιστρέψει στις νίκες. Οι Αχαιοί επιβλήθηκαν με 4-0 της ΑΕΚ Β' και σκαρφάλωσαν στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League 2, ισοβαθμώντας με την πρωτοπόρο Κηφισιά, η οποία όμως έχει δύο παιχνίδια λιγότερα και άλλα δύο των οποίων η τύχη εκκρεμεί. Όσο για τη δεύτερη ομάδα των κιτρινόμαυρων παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Η Παναχαϊκή ήταν εκείνη που είχε το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος και αφού έχασε μια καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Τσιάρα στο 8' που δεν βρήκε στόχο, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 25'. Ο Μπουρλάκης ανέλαβε την εκτέλεση του κόρνερ και ο Τσακμάκης με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Οι Πατρινοί συνέχισαν να έχουν την υπεροχή, είχαν χαμένο τετ-α-τετ με τον Αλεξόπουλο να αστοχεί απέναντι στον Γκίνη στο 43', αλλά πριν βγει το ημίχρονο εδραίωσαν το προβάδισμά τους. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Κωνσταντακόπουλος με προβολή έπειτα από κόρνερ του Χαντί έγραψε το 2-0.

Οι γηπεδούχοι απλοποίησαν ακόμη περισσότερο τα πράγματα με την έναρξη του δευτέρου μέρους καθώς στο 51' ο Μπουρλάκης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, κλειδώνοντας ουσιαστικά το «τρίποντο». Στο 58' ένα μακρινό σουτ του Καρακλάιτς πέρασε δίπλα από το κάθετο του Γκίνη, με την Παναχαϊκή να φτάνει στην έβδομη φετινή της νίκη με το εμφατικό 4-0, χάρις σε τέρμα του Αλεξόπουλου, ο οποίος στο 76' με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις:

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης, Στεργίδης (84' Τριμμάτης), Τοπάλ, Τσακμάκης, Λαρέα, Κωνσταντακόπουλος, Τσιάρας (84' Σίλβα), Μπουρλάκης (76' Π. Καρακλάιτς), Ν. Καρακλάιτς, Χαντί (62' Λινάρδος), Αλεξόπουλος (84' Ζυγκερίδης)

ΑΕΚ Β (Οφρυδόπουλος): Γκίνης, Σπυριδάκης, Κάτσικας, Ντάικο (67' Τρούμπουλος), Σκόνδρας, Ρουκουνάκης (81' Νούλας), Μπότος, Ε. Χριστόπουλος (67' Πανέρας), Α. Χριστόπουλος (57' Δημητρίου), Μαχαίρας (46' Γκολφίνος), Ζίνι